e-solarium.pl - katalog solariów - Łódź

e-solarium artykuły

Czerniak nie ma nic wspólnego z solarium!

2009-11-19 18:18:08

Czerniak nie ma nic wspólnego z solarium!

Korzystanie z usług salonów solaryjnych nie ma nic wspólnego z powstawaniem najgroźniejszego z raków skóry, a mianowicie czerniaka złośliwego (łac. - melanoma malignum). Nie jest to wymysł branży solaryjnej, lecz wynik wieloletnich badań przeprowadzonych przez duńskich naukowców opublikowany 1 października 2007 w znanych i cenionym na całym świecie czasopismach fachowych: Photodermatology oraz Photoimmunology & Photomedicine


Podczas badań, które miały udowodnić zagorzenia płynące z branży solaryjnej wzięto pod uwagę rozwój przypadków raka skóry w czasie bumu solaryjnego w Danii i porównano wszystkie przypadku do przypadków z innych czasów. Wzięto również pod uwagę to, że kobiety duńskie dużo częściej korzystały ze słońca w solarium aniżeli mężczyźni.


Niespodziewanie otrzymano wykresy świadczące o tym, że w czasach przed bumem solaryjnym (1977-89) jak i po nim (1990-2004) dane dotyczące kobiet i mężczyzn we wszystkich czasach pokrywały się ze sobą. Warto dodać że wyniku tych samych badań stwierdzono że kobiety aż 3 krotnie częściej korzystały z solarium.


Próbowano znaleźć wytłumaczenie w tym, że mężczyźni częściej korzystali w tym czasie z dobrodziejstw naturalnego słońca, co spowodować mogłoby wyrównanie wykresów. Chcąc w sposób naukowy wykluczyć lub też potwierdzić to przypuszczenie zbadano sposoby zachowań i spędzania wolnego czasu obu płci w tych latach i jako że były dokładnie takie same stwierdzono, iż droga ta prowadzi donikąd.


Badania te więc udowodniły, iż najgorszy z nowotworów skóry czerniak złośliwy nie powstaje częściej na wskutek solarium, co jednak nie zaprzecza innym tezom, że promienie UV zarówno te w solarium jak i słoneczne mogą go wywoływać. Nadmiar promieni z pasam 320-400 nm może wpływać na zwiększenie ryzyka powstawania innych nowotworów skóry takich jak na przykład, nie zagrażający życiu człowieka i stosunkowo łatwo usuwalny rak podstawnokomórkowy (łac. - Epithelioma basocellulare )

www.e-solarium.pl - Solarium Kraków - najlepsze źródło informacji o zdrowym opalaniu w solarium!

Artykuł pochodzi z serwisu www.solarium.pl

Źródło: PubMed